Załóż Profil Zaufany

Chcesz załatwiać sprawy urzędowe online? Potrzebujesz profilu zaufanego (PZ). To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie (służy jako twój elektroniczny podpis). Za jego pomocą możesz łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych. Sprawdź, jak założyć profil zaufany.

Informacje:

Wniosek o profil zaufany możesz złożyć online, a następnie potwierdzić go osobiście w wybranym punkcie potwierdzającym

Czym jest profil zaufany

Profil zaufany to potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych w internecie. Te dane to imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Profil zaufany jest tak zabezpieczony, aby nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć. Dzięki temu każda osoba, która ma profil zaufany i użyje go w usłudze internetowej podmiotu publicznego, jest wiarygodna.

Za pomocą profilu zaufanego skutecznie potwierdzisz swoją tożsamość w internecie (to pozwala automatycznie udostępniać dane, które są przeznaczone tylko dla ciebie) oraz podpiszesz wniosek, jeśli jest to niezbędne do załatwienia sprawy.

Za pomocą profilu zaufanego możesz tu sprawdzić:

Każdy, kto spełnia 3 warunki:

• ma numer PESEL,
  • ma pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych,
  • ma ważny dowód osobisty lub paszport.

Osoby ubezwłasnowolnione oraz dzieci przed ukończeniem 13. roku życia nie mogą mieć profilu zaufanego.

Co musisz przygotować

• Nazwę użytkownika i hasło. Ustalasz je samodzielnie. Pamiętaj, że nazwy użytkownika nie możesz później zmienić – ustalasz ją raz na zawsze.
    • Nazwa użytkownika może zawierać duże i małe litery, cyfry oraz podkreślenie (_) i łącznik (–). Nie może zawierać polskich znaków, spacji oraz innych znaków specjalnych i kropki. Uwaga! Wielkość liter ma znaczenie.
    • Hasło musi mieć minimum 8 znaków, w tym 1 dużą literę, 1 małą literę oraz 1 cyfrę lub 1 znak specjalny.
  • Dane do kontaktu: adres e-mail i numer telefonu komórkowego.
    • Na podany adres e-mail będziesz dostawać powiadomienia o statusie swoich spraw i wysłanych wnioskach,
    • Na podany numer telefonu będziesz dostawać jednorazowe kody SMS, za pomocą których potwierdzisz logowanie do usługi czy podpisanie dokumentu.
  • Telefon komórkowy, którego numer podajesz we wniosku.

Co musisz zrobić

1. Przygotuj potrzebne dane. Szczegóły znajdziesz w sekcji Co musisz przygotować.
  2. Kliknij przycisk Załóż profil zaufany - znajdziesz się na stronie profilu zaufanego
  3. Kliknij Zarejestruj się. Wybierz Wniosek online.
  4. Wypełnij formularz. Podaj swoje dane, w tym numer telefonu do otrzymywania kodów autoryzacyjnych oraz adres e-mail. Zapamiętaj swoje dane do logowania. Postępuj zgodnie z komunikatami na ekranie.
  5. Sprawdź wszystkie dane na podsumowaniu wniosku.
  6. Potwierdź kodem SMS poprawne wypełnienie wniosku. W ten sposób złożysz wniosek o założenie profilu zaufanego.
  7. Idź do wybranego punktu potwierdzającego - szczegóły znajdziesz w sekcji Gdzie potwierdzisz profil zaufany - i potwierdź tam założenie profilu zaufanego. Masz na to 30 dni od złożenia wniosku. Weź ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport.
  8. Jeżeli nie zdążysz potwierdzić profilu zaufanego w ciągu 30 dni,  nie musisz rejestrować się ponownie. Możesz złożyć kolejny wniosek gdy zalogujesz się na swoje konto profilu zaufanego . Do logowania użyj swoją nazwą użytkownika i hasło, i ponownie złóż wniosek.

Gdzie potwierdzisz profil zaufany

1. W dowolnym punkcie potwierdzającym – również za granicą.
  2. Sprawdź adres najbliższego punktu potwierdzającego:
  3. Wejdź w wyszukiwarkę punktów potwierdzających na stronie profilu zaufanego.
  4. Kliknij przycisk Filtr po prawej stronie.
  5. W polu Miejscowość wpisz nazwę miasta.
  6. Kliknij przycisk Filtruj.
  7. Wyświetli ci się lista wszystkich punktów potwierdzających w twoim mieście.

Jeżeli wyszukiwarka nie pokazała punktów potwierdzających, wypełnij inne pole – możesz na przykład wpisać nazwę swojego województwa lub w polu Nazwa wpisać nazwę konkretnego urzędu (jeżeli ją znasz).

Ile będziesz czekać

Profil zaufany będzie gotowy do użycia natychmiast po jego potwierdzeniu.

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna.

Jak długo ważny jest profil zaufany

3 lata.

Potem możesz przedłużać jego ważność o kolejne 3 lata.