Dożynki w sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Święto to wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w kolejnych latach. Obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać.

We wtorek, 20 sierpnia 2019 r. w parku przy siedzibie Starostwa Powiatowego w Brodnicy odbył się Powiatowy Konkurs Wieńców i Ozdób Dożynkowych, zorganizowany przez Powiat Brodnicki. Celem powiatowego konkursu jest kultywowanie oraz popularyzacja najbardziej wartościowych i ciągle żywych tradycji regionalnych, działań artystycznych i najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, a także tradycji obrzędu dożynkowego.

Wieńce oraz ozdoby dożynkowe oceniała komisja konkursowa w składzie: Danuta Grzyb -  przewodnicząca oraz członkinie - Justyna Prajs i Edyta Blank-Tadra.

W konkursie gminę Osiek reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Kretek Małych, które otrzymało wyróżnienie w kategorii wieńców dożynkowych. GRATULUJEMY!!!

Źródło: www.brodnica.com.pl