Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy przesyła informacje dot. bezpłatnej akcji szczepień dzieci przeciwko pneumokokom. Akcja organizowana przez Ministerstwo Zdrowia potrwa od 20 marca do 29 czerwca 2018 r.

Szczepienie przeciwko pneumokokom daje najlepszą i najbardziej skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez Streptococcus pneumoniae.

Według Krajowego Konsultanta ds. Epidemiologii dr med. Iwony Paradowskiej-Stankiewicz  akcja szczepienna  jest szansą uchronienia zwiększonej liczby dzieci przeciw pneumokokom, które są jednymi z najbardziej groźnych bakterii wywołujących ciężkie choroby i często pozostawiają powikłania na całe życie.

-Zaszczepieniu mogą podlegać dzieci do ukończenia 5 roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (tj. dzieci urodzone w latach 2013-2016).Warunek- dziecko musi zostać zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia 2018 r. Szczepienie jest dobrowolne i nieodpłatne! Rodzice/opiekunowie zainteresowani zaszczepieniem dziecka powinni zgłosić się w tej sprawie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej- informuje Danuta Kowalkowska-Szramka Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.

 Pełen dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany od 20 marca 2018 r. do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.

Więcej informacji dotyczących  akcji znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia: Zaszczep swoje dziecko przeciwko pneumokokom – bezpłatnie

 

kok